İşitme cihazı Bakımı Nasıl Yapılır ?

işitme cihazı Bakımı Nasıl Yapılır ?

İşitme cihazlarımı veya işitme cihazı mı temizletmeli miyim?

Günlük olarak kullandığımız işitme cihazlarımızı ve diğer eşyaları genelde daha çabuk kirlenirler. Giydiğimiz elbiseleri düzenli olarak yıkarız, devamlı elimizden düşmeyen ve toz birikmemesi için telefonlarınımızı, bilgisayar kullanırken klavyelerini düzenli olarak temizleriz. Peki ya çoğu eşyamıza gösterdiğimiz bu özeni işitme cihazlarına da gösterip düzenli olarak temizletmeli miyiz?

işitme cihazı temizleme

İşitme cihazlarınızı her gün kullandığınızda kulak kiri oluşumunu arttırarak kulak kanalınızı uyarabilir. Ancak, çoğu işitme cihazı kulak kirinin kulak dışına doğal hareketini engelleyebiliyor. Bu durum, hem sizin için hem de işitme cihazınızın için sorun yaratabilir.

İşitme cihazı Bakımı Nasıl Yapılır ?
İşitme cihazı Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kulağınızda kulak kiri birikmesi hızla can yakan bir probleme dönüşebilir. Ayrıca, kulak kiri birikmesi işitme cihazlarınızda blokajı aşarak “ötmeye” de sebep olabilir. Çünkü kulak kirinin gidebileceği başka bir yer yoktur ve işitme cihazınıza dolar, bu da zaman içinde işitme cihazınıza zarar verebilir. Bu gibi durumları engellemek için işitme cihazınızın kullanımlar arası yeterli şekilde temizlendiğinden emin olmalısınız. Aynı zamanda kulaklarınızı düzenli olarak temizletmek de bu sorunu engellemeye yardımcı olacaktır.

İşitme Cihazlarını Evde Temizleyebilir Misiniz?

İşitme sağlığı uzmanınızdan işitme cihazlarınızı aldığınızda, muhtemelen cihazları temizlemeniz için size bir kit sağlamışlardır. Bu kitler işitme cihazınızın tipine bağlı olarak çeşitli temizleme araçları içerir. Bu araçları kullanmadan veya online olarak almadan önce nasıl kullanılması gerektiklerini işitme sağlığı uzmanınıza sormayı ihmal etmeyin. Yeterli bilgi sahibi olmadan işitme cihazını temizlemek cihazda hasara yol açabilir, bu yüzden işitme sağlığı uzmanınızdan detaylı bilgi aldığınızdan emin olun.

Ayrıca, nem gidericiler işitme cihazınızın nemlenmesini engelleyerek cihazın kullanım ömrünü uzatabilirler.