İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

işitme cihazı nasıl alınır

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

İşitme cihazı almak için işitme kaybının derecesinin ne kadar olduğunu anlaşılması için öncelikle ilk ve en önemli adım bir (KBB) Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmek olmalıdır. Daha önceden bir KBB doktoru tarafından işitme cihazı önerildi ise veya hali hazırda işitme cihazı kullanılıyor sa zaman kaybetmeden bir işitme merkezine başvurulur. Kulak Boğaz Burun doktorunuz işitme kaybı ‘ndan şüphelendiyse, sizi işitme testi yapılması için ilgili odyolog ya da odyometriste yönlendirecektir.

İşitme Testi ve Rapora Uygunluk

Odyoloji bölümü bulunan Hastanelerde  hava ve kemik yolu işitme eşikleri, konuşmada anlama derecesi, rahatsız olduğu ses seviyesini,  KBB hekimi istemesi halinde basınç (tympano) testi yapılmaktadır.  Bu testin sonucunda 500Hz,1000Hz, 2000Hz, 4000Hz frekans değerlerinin ortalaması alınarak işitme kaybı raporu çıkmaktadır.  Bu ortalama  bir kulaktaki değeri en az 30 dB  olması halinde kişi  İşitme Cihazı  için SGK ödemesi alabilmektedir.

İşitme Cihazı

Raporu ve Reçetesi

Bu değerlendirmelerin sonuçlarına göre KBB hekimlerinin hastanın işitme kaybının  yukarıda belirtilen değerlerin üzerine çıkmışsa hastaya rapor  verilmesi uygun görülüp rapor süreci başlatılmaktadır.  Raporda KBB hekiminin imzasıyla birlikte en az 3 hekiminde bulunmalıdır. Rapor hazırlandıktan sonra KBB hekiminin hastanın işitme kaybına uygun kullanması gereken özelliklerdeki cihazı reçeteye yazmaktadır.

Hastaların KBB hekiminden aldıkları bu raporla birlikte  Etfal işitme cihazı merkezi ne gelip  işitme cihazı nı istedikleri gibi alabilmektedirler.

işitme cihazı nasıl alınır
işitme cihazı nasıl alınır ?

İşitme kaybı var ise ne yapabilirim ?

Odyolog ve ya oyometrist odyoloji işitme testi Muayene ve işitme testlerinizin değerlendirilmesi sonucunda işitme kaybınız var ise KBB hekiminiz işitme cihazı tavsiye edebilir. İşitme cihazı kullanmanız önerildiyse hiç zaman kaybetmeyiniz. İşitme cihazı sadece bir Kulak Burun Boğaz uzmanının sizi muayene ve işitme testlerinizin değerlendirdikten sonra vereceği onay ile kullanabileceğiniz bir cihazdır. SGK güvencesi kapsamındaysanız, işitme cihazı bedeli üzerinden, SGK’nin verdiği katkı tutarını düşerek işitme cihazınızı Etfal işitme cihazları merkezimizden alabilirsiniz.

İşitme cihazı SGK Katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır ?

İşitme cihazı bedeline SGK tarafından katkıda bulunulması için; Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca en az 1 (bir) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı Sağlık Kurulu Raporu’nun düzenlenmiş olması gerekmektedir. SGK katkısı ile işitme cihazı için gerekli belgeler ise; Sağlık kurulu raporu, reçete ve odyometri test sonuçlarının aslıdır.