ما هي الرخصة الفصلية التي يمكن للأشخاص الذين يستخدمون المعينات السمعية الحصول عليها؟

İşitme cihazı kullananlar hangi sınıf ehliyet alabilir ?

ما هي الرخصة الفصلية التي يمكن للأشخاص الذين يستخدمون المعينات السمعية الحصول عليها؟

أسئلة مكررة السمع أسئلة مكررة ما هي الرخصة الفصلية التي يمكن للأشخاص الذين يستخدمون المعينات السمعية الحصول عليها؟

ما هي فئة رخصة القيادة التي يستخدمها السائقون الذين يستخدمون معينات سمعية؟

Bir kulağı normal işitme duyusuna sahip diğerinde işitme cihazı kullananlar B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilirler. Bu kişiler fısıltı şeklindeki sesleri en az 1 metreden duyabilmelidir. İşitme cihazı kullanan bireylerin alamayacağı sürücü belgesi sınıfları ise A1, A2, C, D, E, G sınıflarıdır. B sınıfı sürücü belgesine sahip olanların belgesine ticari araç kullanamayacakları işlenecektir.

ما هي فئة رخصة القيادة التي يستخدمها السائقون الذين يستخدمون معينات سمعية؟

Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H sınıfı sürücü belgesi verilebilecektir. işitme engelli bireylerin kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 desibelden fazla işitme kaybı olan ve işitme cihazından fayda görmeyen olgular bu kapsamda değerlendirilir.

في أي حالة يمكن لمرشح السائق الذي يعاني من ضعف السمع الحصول على رخصة القيادة؟

Normal kulaktaki hava yolu eşiğinin 25 desibelden iyi işitmek üzere, diğer kulaktaki kaybın ise 50 desibel olması gerektiğini İşitmesi bu değerden daha kötü olan olgularda, bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 desibel olmak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilirler. Bu kişiler ticari araç kullanamayacaklar ama işitme cihazı ile kullanabilecekleri belgelerine işlenir.

İşitme cihazı kullananlar ise A1, A2, C, D, E, G sınıfı sürücü belgesi alamaz.

İşitme cihazı kullandıkları halde B sınıfı sürücü belgesi alanların ticari araç kullanmayacakları belgelerine işlenir. B sınıfı sürücü belgesi alıp da ticari araç kullanacaklar da C, D, E, G sınıfı sürücü belgesi alacak olanlarda işitme tam olmalı, ileri derecede ses kısıklığı, solunum bozukluğu ve ileri derecede konuşma bozukluğu olmamalıdır. E sınıfı sürücü belgesi alacak olanlar ile B sınıfı sürücü belgesi alacaklardan ticari taşıt kullanacak olanlarda, doğuştan veya sonradan meydana gelen ileri derecede şekil bozukluğu ve harabiyet olmamalıdır. B sınıfı sürücü belgesi alıp da bu durumda olanların ticari araç kullanamayacakları belgelerine işlenir.

İşitme Cihazıyla Engelli Ehliyeti (H Sınıfı) Almak Mümkün Mü?

رخصة قيادة من الفئة H مع سماعة أذنalınabilir. Bireyin beden ve psikolojik olarak araç sürmeye elverişli olması ve ticari olmamak şartıyla engelli ehliyeti alması için işitme cihazı kullanması yeterli kabul edilmektedir.

İşitme cihazı kullanması zorunlu olan sürücü hangi sınıf sürücü belgeleri ile araç kullanabilir?

26 Eylül 2006 yılına ait resmî gazetede yayımlanan karara göre bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir.

Bu bireylerin kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 dB’den fazla işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazından fayda görmeyen bireyler de bu kapsamda değerlendirilir.

السمع ömrü, bakım, saklama ve düzenli temizleme ile uzun süreli olabilir. Bir işitme cihazı için ülkemizde belirlenen garanti belgesine bakıldığında Gümrük ve Ticaret Bakanlığının işitme cihazlarına beş yıl boyunca parça sağlama ve bulundurma teminatı verildiği bilinmektedir. Ayrıca دعم الدولة للمعينات السمعية مباحث أمن الدولة كل خمس سنواتnde bulunmaktadır. Bu kararlara bakıldığında işitme cihazı beş yılda bir değiştirilebilir. Fakat bununla beraber kullanıma bağlı olarak bu süre daha uzun ya da daha kısa olabilir.

السمع أسعار البطاريات markaya, pil adetine göre değişiklik göstermektedir. سعر البطارياتnı etkileyebilecek bir diğer unsur, güç ve saklama koşullarıdır. Çinko hava piller, oksijen mevcut olduğunda “çalışır” hale gelir; bu nedenle, paket yanlış bir şekilde saklanırsa veya hafif bir açıklık içerirse, piller durduğu yerde boşalabilir