İşitme cihazı ayarı

istanbul-erkek-isitme-cihazi

İşitme cihazı ayarı

İşitme cihazlarımız hayatınıza sesleri yeniden dahil edecek özelliklerle donatılmıştır. Ancak yeni işitme cihazlarınıza tamamen adapte olmanız için kendinize dört – altı ay süre tanımanızı tavsiye ediyoruz.

Beynin, konuşma sesleri ve çevresel seslerle tanışma sürecinde işitme cihazı kullanıcılarımızı gerçekçi beklentilere sahip olmaya ve bu yeni teknolojiyi tanırken sabırlı olmaya teşvik ediyoruz. Çoğu işitme cihazları otomatik olarak ortama göre kendi kendini ayarlar, ayrıca cep telefonuna indirilen mobil uygulamalar ya da kablosuz aksesuarlar yoluyla da kullanıcı kendi bazı küçük ayarlamalar yapabilir.

Etfal işitme ’de hizmet işitme cihazlarınızı satın aldıktan sonra sona ermez. İşitme cihazlarınızın 4 ayda bir bakımı için kullanıcılarımızı şubelerimize bekliyoruz. Ayrıca işitme uzmanlarımız işitme cihazlarınızı gerektiğinde yazılım üzerinden sizin değişen ihtiyaçlarınıza göre yeniden ayarlayabilmektedir.

İşte işitme cihazı kullanmaya yeni başlayanların sorduğu bazı sorular ve cevaplarımız:

İşitme cihazı kullanmaya yeni başladım. Neden kendi sesim garip geliyor?

İşitme cihazı kullanmaya başladığınızda bir alışma süreci olacaktır. Beyninizin tekrar iyi işitmeye alışması için bir kaç gün gereklidir, bu kendi sesiniz için de gereklidir. Bazı kullanıcılar bu süre içinde kendi seslerini burunları tıkalıymış gibi duyduklarını söylemektedirler. Bu tamamen doğaldır ve bir kaç gün içinde sona erecek bir durumdur. Eğer sesleri olduğundan daha farklı ve garip algılama durumu devam ederse, cihazınızın ayarları ile ilgili bir durum olabilir. Etfal İşitme Merkezleri işitme uzmanları böyle bir durumda size hizmet vermekten memnuniyet duyacaklardır.

İşitme cihazı kullanmaya başladığımda herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

Uzun süredir duyamadığınız sesleri işitme cihazı kullanmaya başladığınızda yeniden duyarsınız. Alışık olmadığınız bu sesler sizi başlarda rahatsız edebilir. Zamanla cihaza adaptasyon gerçekleşecektir, önemli olan sizin cihaz kullanmaya devam etmenizdir.

Widex

İşitme cihazı kullanımına ne kadar sürede alışırım?

İşitme cihazı için gerekli adaptasyon sürecini ele alacak olursak:

1. ve 3. günler;

İşitme cihazı ilk bir hafta sadece evde kullanılmalıdır. Cihaz rahat duyulabilecek şekilde ayarlanmalı ve evde dolaşıp değişik sesler (gazete hışırtısı, hapşırma, öksürme saat, telefon zili gibi) dinlenmelidir. Kullanıcı kendini sinirli veya yorgun hissederse cihaz kapatılıp ara verebilir.

Cihaz kullanıcısı yüksek sesle gazete veya kitap okuyup kendi sesini kontrol etmelidir. Sadece tek kişi ile konuşup, konuşanın yüzüne bakarak ve sonra da bakmadan konuşulanı anlamaya çalışmalıdır. Başlangıçta konuşan kişinin yüzüne bakmak anlamayı kolaylaştırır.

4. ve 7. günler;

Evde günlük işler yaparken cihaz takılıp, değişik sesler dinlenmeli (kapı çarpması, su kaynaması, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge gibi) ve bu seslere alışılmaya çalışılmalıdır. TV’de haberler izlenmeye başlanmalıdır. 1. hafta sonunda cihaz kullanıcısı işitme cihazını günde en az 5 saat takabilir. 3-4 kişilik konuşma gruplarında cihazını kullanmaya başlayabilir. Cihaz kullanıcısı ayırt etmekte zorlandığı kelimelerin listesini çıkarabilir (örneğin Hastane- Postane, Taş-Yaş, Kuş-Koş gibi). Bu listeyi bir yakınına okutup (ilk önce dudaklara bakarak daha sonra gözlerini kapatarak) sonra kendisi tekrar etmeli ve bu kelimeleri ayırt etme kabiliyetini arttırmaya çalışmalıdır.

Kullanıcı artık dışarı çıkıp doğadaki sesleri dinlemelidir.

Cihaz kullanıcısı konuşmalar sırasında anlamadığı bir şey olursa karşısındaki kişiye tekrarlatmaktan çekinmemelidir.

İkinci haftada cihaz tiyatro, sinema, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlarda kullanılabilir. Cihaz kullanıcısı kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca bir kişiyle konuşmaya çalışmalıdır.

Tüm sürecin sonunda işitme cihazı her zaman kullanılmalıdır