İşitme cihazı Nedir? Çeşitleri Nelerdir

etfal işitme cihazları

İşitme Cihazı nedir?

İşitme cihazı işitme kaybı olanlar için uygun olduğunu belirleyen en önemli etkenler;

Sağlık kuruluşunda Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanınız, işitme kaybı düzeyi, estetik tercihleri, yaşam tarzı ihtiyaçlarınız ve bütçeniz gibi faktörlere göre bir veya daha fazla türlerde işitme cihazları önererek sizin daha iyi şekilde kullanmanız sağlanabilir.

Farklı işitme cihazı stilleri ve modelleri, saçınızın rengi veya cilt tonunuzu tamamlamak için çeşitli renkler ve metalik yüzeyler içeren modeller bulunmaktadır.

İşitme cihazları bir kişi veya materyalin seslerini daha iyi duymasına ve konuşmaları daha net bir şekilde anlamasına olanak tanıyan, bireyin ve kişinin iletişim yeteneğinde genel bir iyileşme sağlayan küçük elektronik cihazlardır. işitme cihazı fiyatları 2019

Bir işitme cihazı farklı bölümlere sahiptir

Bir işitme cihazı nda üç ana parça bulunur bunlar Mikrofon, Amplifikatör ve Hoparlör. Mikrofonlar dış ortamdaki ses dalgalarını alır ve amplifikatöre iletir. işitme cihazı amplifikatör (ve işlemci) bu seslerin işlemlenip yükseltilmesi ve sinyallerin gücünü arttırma görevindedir. işitme cihazı son olarak arttırılan sesler, hoparlör aracılığıyla kulağa iletilir.

işitme cihazı ndan kulağa iletim sırasında çeşitli araçlar kullanılır, bunlar: kulağınıza uyması için kulak kalıpları, hortum ve boynuzlar, tüpler ve domlar olabilir. İşitme cihazları güç kaynağı olarak işitme cihazı pilleri kullanırlar.

İşitme cihazı bölümleri

Bu bölümler hemen hemen tüm işitme cihazları marka ve modellerinde mevcuttur. İşitme cihazı nın nereye ve nasıl takıldığına bağlı olarak, işitme cihazı bu ana tipte sınıflandırılabilir.

işitme cihazıİşitme Cihazı

işitme cihazı çeşitleri

Kanal içi işitme cihazı (IIC, CIC, vb.)

Kanal içi işitme cihazları, bireyin kulak ölçüsüne özel yapıldıkları için oldukça rahat bir kullanım sağlarlar. Dışarıdan fark edilmeleri oldukça zordur.

işitme cihazı çeşitleri

Günümüzde model ve güç seçeneklerine göre, Hafif’ten İleri derece işitme kayıplarına kadar uygulanabilme imkanı vardır. İşitme uzmanı kulak yolunun ve kulak zarının fiziksel ve fizyolojik yapısını, işitme kaybı tipi ve derecesini, kullanıcının el-göz koordinasyon becerilerini, vs. değerlendirerek bu cihazları uygun gördüğü takdirde önerebilir.

Kulak içi (ITE) işitme cihazları 

Hangi işitme cihazının olduğuna ve ihtiyaçlarınıza en uygun cihazı biliyor musunuz? Bilinçli bir karar vermeniz ve ideal bir çözüm için işitme cihazı uzmanınızla işbirliği içinde size yardımcı olalım. ITE işitme cihazları ve sahip olduğu büyük avantajlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

TE işitme cihazı bileşenleri nde anlaşılacağı üzere, ITE işitme cihazları doğrudan kulağa takılıyor. Bunlar, kullanıcının kulağının anatomisine dayanılarak üretilmektedir. Modele bağlı olarak, kulak içi işitme cihazları ya kulak içine veya kulak kanalında oturur.

Kulak arkası işitme cihazları (BTE) : 

İşitme cihaz ları nın birbirinden farklı bileşenleri ve RIC şeklinde türü vardır. Burada genel olarak kulak arkası işitme cihazları na bir göz atalım.

Kulak arkası işitme cihazları, adından da anlaşıldığı gibi göze çarpmaz ve rahattır. işitme cihazı Kulağın arkasında oturan BTE işitme cihazları , özellikleri farklı performans seviyeleri ve birçok farklı renk ve deseni mevcuttur.

Open-fit işitme cihazları (RIE, RIC, mini-BTE, vb.) :

Kemik yolu işitme cihazları :

Cep Tipi İşitme Cihazları :