İşitme duyunuzu nasıl korursunuz?

kulak-cinlamasi-tinnutus

Sağlıklı İşitme Durumunuzu Zararlı Gürültü Düzeylerinden Koruyun

İş veya diğer faaliyetler sırasında aşırı gürültü seviyelerine (85 desibelden yüksek) maruz kalmak işitme kaybı riskinizi önemli ölçüde artırabilir veya mevcut bir işitme bozukluğunu şiddetlendirebilir. Zararlı gürültü seviyeleri karşısında işitme koruması ( işitme cihazı ) olmadan devam etmek, ses sinyallerini beyne ileten iç kulak organı olan koklea’nın hassas saç hücreleri üzerinde zararlı etkiler meydana geldiğinde yolun aşağısında problem yaratabilir.

işitme cihazı

Konserler, spor etkinlikleri, avcılık, ATV sürüşü, elektrikli el aletleri kullanımı veya sadece çok yüksek sesle müzik dinlemek, tamamen onarılamaz bir şekilde işitmeye zarar verebilir. Zaman zaman, bu gürültü seviyeleri, işitme duyunuzu birkaç dakika içinde riske sokan 110 desibele (dB) veya daha fazlasına ulaşabilir. Bazı sesler anında duyma hasarına neden olabilir. Yakın mesafedeki korumasız bir av tüfeği patlaması 150 dB’yi aşabilir ve bu sayede bir dakika boyunca duyma duyunuza kalıcı hasar verebilir.

işitme cihazı gereksimi

Yaşlandıkça tekrarlanan gürültüye maruz kalma yaşlandıkça birleşebilir. İç kulağınızdaki saç hücreleri asla yenilenmediğinden, tekrarlanan travmatik olayları yaşadıktan sonra işitmenizin kendi başınıza iyileşmesi pek mümkün değildir. Ergenlik döneminde duyulan işitme hasarı, 20’li yaşların sonları veya 30’ların başlarına kadar – ya da 50’li veya 60’ların bile, presbitüs, yaşa bağlı işitme bozukluğu daha büyük bir faktör haline gelene kadar yüzeye çıkmayabilir.

işitme cihazı gereken sebepler

İşitme koruması, delici sesleri azaltarak hasarlı ses seviyelerini önler ancak yine de duymak istediğiniz sesleri net bir şekilde duymanızı sağlar. İşitme korumamız, eczaneden satın aldığınız kulaklıkların ötesine geçiyor  işitme cihazları, kulağınızın kenarlarına mükemmel bir şekilde uyması için tasarlanmış, kişiye özel, rahat bir oturma ve tüm gün tehlikelerden koruma sağlayan çeşitli işitme koruması sunar gürültü, ses.

işitme kaybı nın Tedavi Edilmemesi Durumunda Hayatta Daha Sonra Çıkacak Sonuçlar Var mı?

İşitme duyunuzu korumak, işitme kaybının daha sonraki yaşamda bazı ciddi sağlık rahatsızlıklarına bağlı olması nedeniyle önemlidir. işitme cihazı araştırmada işitme kaybı ve demans arasındaki ilişki kurulmuştur ve bu yakın bir dernektir. İşitme kaybının beyin-doku atrofisini hızlandırdığına, özellikle de işitsel sinirlerin uyaracağı, ancak sinyal alamadıkları için (işitme kaybı nedenleri) alamadığı yönünde güçlü kanıtlar vardır. Beynin bu alanları ayrıca hafıza ve konuşma ile de ilgilidir.

Hafif bir işitme kaybı olan bireyler de olmayanların düşme ihtimalinin üç katıdır ve işitme kaybı derecesi arttıkça düşme olasılığı artar. İşitme kaybı, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, orak hücreli anemi ve diğer dolaşım koşulları gibi çeşitli başka hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Ne Kadar Gürültülü?

Genel bir kural olarak, sesinizi müzik veya gürültüden duyulacak şekilde yükseltmek zorunda kalırsanız, muhtemelen çok gürültülüdür ve işitme cihazı işitme duyunuza zarar verme zirvesinde olabilir. Çim biçme makineleri veya yoğun otoyol trafiği gibi şeyler, işitme riski altındayken 80 ile 90 dB arasında değişme eğilimindedir. işitme cihazı düzenli olarak 85 dB veya daha fazla gürültüye maruz kalanlar, işitme hasarının etkilerinin var olup olmadığını görmek için düzenli olarak işitme testi yaptırmalıdır.

işitme cihazı modelleme

Boş zaman aktivitelerinizde veya iş yerinizde sürekli yüksek sese maruz kalmakla karşılaşırsanız, gereksinimlerinize en uygun işitme koruma yöntemleri hakkında öneri almak veya özel işitme korumaya uygun bir randevu ayarlamak için lütfen bizimle iletişime geçin.