Kulak Çınlaması

kulak-cinlamasi-tinnutus

Beyninizde çalan ve diğerleri tarafından duyulamayan bu tip seslerin gerçekte tinitus adı verilen bir dış uyaran olduğunu bilmek önemlidir. Dünya nüfusunun yaklaşık %90’ı bunu bir ya da bir çok kez yaşamıştır.

Kulak çınlaması sürekli oluyorsa gerçek bir probleme dönüşebilir ve günlük hayatınızı rahatsız etmeye başlayabilir. Uzmanlara göre, bu kronik hastalık popülasyonun %3’ünde görülmektedir.

Tinitusun sebepleri nelerdir?

Öncelikle şunu kafanızda netleştirmelisiniz: tinitus bir hastalık değildir, fakat henüz farkında olmadığımız bir problemin semptomudurDediğimiz gibi, kulak çınlaması olduğunda genellikle fark edilir, fakat en önemlisi buna neyin sebep olduğunu bulmak ve bunun günlük bir sorun olmasını önlemektir.

1. Kulaklıkla dinlediğiniz yüksek sesli müziğe dikkat edin

Bu, elektronik aletlerden kulaklıkla yüksek seste müzik dinleyenler için her zaman yapılan bir uyarıdır. Sizin başınıza da gelmiştir, spor yaparken veya müzik dinleyerek yürürken.

Kulaklıkları çıkardığınız zaman, kısa ama rahatsız edici bir çınlama duyarsınız kulaklarınızda. Bunun sebebi nedir peki? Basitçe söyleyelim, bu ses işitme sinirlerinizde oluşan aşırı uyarılmadır; ara sıra meydana gelse bile, eğer kulaklarınızı çok sık yüksek sese maruz bırakıyorsanız sürekli bir problem haline gelebilir.

2. Baş ve boyundaki damarlarda anormallikler

Bu merak edilen fakat çok da gerçek bir olaydır. Tinitus, kulaklarımızı saran dokuların titreşmesi sonucu veya işitme sistemindeki sinirlerin çok önemli olduğu yerlerde oluşan bir sorundan dolayı meydana gelir. Bazı insanlar, bir “boyun incinmesi” veya kasılması sonucu, kulak etrafındaki kaslarda veya çenenin kendisinde bazı minik anormalliklere maruz kalırlar ve kulaklarında rahatsız edici bu çınlamaları duymaya başlarlar.

Genellikle bu geçici bir şeydir, fakat bazen yüz anatomimizdeki farklar sebebiyle, yüz kaslarının ve sinirlerin düzeninden dolayı, bazılarımız kulak çınlamasını daha yüksek bir frekansta tecrübe etmeye daha meyillidir.

3. Meniere Sendromu

Meniere sendromu iç kulağı etkileyen bir hastalıktır. Enflamasyona, baş dönmesine, sersemliğe ve işitme kaybına sebep olur. Bu tip bir hastalığı yaşayanlarda, kulak çınlaması daha sık görülür. Meniere sendromu çok önemli bir problem olduğundan, uzmanlar hayat kalitenizi arttırma amacıyla bu hastalığı iyileştirmek için daha çok çalışacaklardır.

Genellikle, Meniere sendromu kalıcı bir işitme kaybına sebep olur, fakat günümüzde iyi sonuçlar veren çeşit çeşit tedaviler vardır.

4. Hipertansiyon

Bazı insanlar genellikle şu şekilde kulak çınlamasını duyarlar: gece etrafta hiçbir ses olmadığında, sürekli atan bir ses duymaya başlarlar. Hatta vızıldama veya bir derenin akması gibi bir ses duymak da çok yaygındır. Bu bizim kan basıncımızdır.

Eğer bu sizin başınıza çok sık geliyorsa, doktorunuza görünmekte bir fayda var. Bu dikkate almanız gereken bir semptomdur.

5. Stres and anksiyete

Şaşırdınız mı? Haftalarca ve hatta aylarca süren yüksek seviyede stres ve anksiyete, çeşitli problemlere yol açabilir ve bazen tinitusun da bundan kaynaklanması olasıdır. Bu tip stres normal olarak yüksek bir kas gerilimi yaratır, bu da yüz ve çene kasları etrafında yoğunlaşır. Hatta örneğin, diş gıcırdatmaya ve çene sıkmaya sebep olabilir.

Diş gıcırdatmasından muzdarip olan insanlar genelde kulak çınlaması da yaşarlar ve bu kesinlikle göz ardı edilmemelidir!