Tinnitus Gerçek bir ses olmadığında sesin algılanması Nedir ?

tinnitus-kadin-isitme-kaybi-isitme-cihazi
[vc_row content_placement=”top” fullwidth=”yes” css=”.vc_custom_1535281022715{margin-top: -70px !important;}”][vc_column][vc_single_image image=”1532″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1535281290460{margin-top: -70px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Tinnitus ve Tinnitus hakkındaki efsaneler

Tinnitus‘tan müzdarip bir çok insandan biriyseniz eğer bunun hayatınızı, işinizi ve sosyal yaşantınızı nasıl etkilediğini bilirsiniz. Bu yazı Tinnitus hakkında oluşturulan tüm efsaneleri yerle bir edecek.

Tinnitus tam olarak nedir?

Tinnitus, gerçek bir ses olmadığında sesin algılanmasıdır.

Tinnitus’un nedenleri çeşitlendirilebilir, ancak iki farklı kategoriye ayrılabilir: Tonal ve tonal olmayan.

Tonal kulak çınlaması, duyulan sesin, zil sesi, ıslık çalması veya uğultu gibi iyi tanımlanmış bir frekansla algılanmasını ifade eder. Bu en yaygın tinnitus şeklidir. Tinnitus’un tonal olmayan formları tıklanma, uğultu ve çatırdama gibi seslerden oluşur.

Tinnitus neden olur?

Tinnitusun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, katkıda bulunan tetikleyiciler ve faktörler tanımlanmıştır. Bunlardan birisi aşırı yüksek sese maruz kalınması sonucunda işitme sisteminde oluşan hasardır.

Aşağıdakiler dört tinnitus tipi ve bilinen tetikleyici faktörleridir:

  • Subjektif tinnitus: Bu en sık görülen tiptir ve vakaların% 95’ini oluşturur. Sadece sizin tarafınızdan duyulabilir ve genellikle aşırı gürültüye maruz kalmadan kaynaklanır. Hızlı görünebilir ve akut olarak üç aya kadar sürebilir veya alt akut olarak  12 aya kadar sürebilir. Bazı durumlarda, daha uzun sürme ihtimali de vardır.
  • Objektif tinnitus: Bu çok nadirdir. Bir doktor tarafından kulağınıza stetoskop tutularak dinlenebilir. Vasküler deformiteler veya istemsiz kas kasılmaları nedeniyle ortaya çıkabilir. Ses genellikle titreşimli olarak tanımlanır.
  • Nörolojik kulak çınlaması: Bu tip kulak çınlaması “Meniere hastalığı” olarak bilinen bir bozukluktan kaynaklanır. Bu, nörolojik sisteminizi etkiler. Genellikle baş dönmesi, baş dönmesi ve denge ile ilgili sorunlar eşlik eder.
  • Somatik kulak çınlaması: Bu tip, kendi vücudunuzdaki duyusal sistemle ilgili olarak daha da kötüye gitmiştir. Vücudun çeşitli bölgelerinden gelen duyusal sinyaller bozulur ve kulak çınlaması meydana getiren bir spazmaya neden olur.

Tinnitus hakkındaki efsaneler

  1. Tinnitus hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yok

Elbette var! Tinnitus’a yönelik araştırmalar sürekli olarak devam etmektedir ve tedaviler her zaman gelişmektedir. Tinnitusunuz şiddetli, orta veya hafif olsun, her durumda bir tedavi bulabilirsiniz. Örneğin, Etfal İşitme Signia’nın işitme cihazları teknolojik harikalardır. Sadece işitme kalitesini arttırmak ile kalmaz, aynı zamanda tinnitus’un etkilerini hafifletmek için çeşitli çözümler sunarlar.

  1. Tinnitus ile herkes sonunda sağır olur

İşitme kaybı ve kulak çınlaması birlikte olabilir. Ancak bunlar iki farklı durumdur. Eğer tinnitustan muzdaripseniz, bu sizin işitme kaybına maruz kalacağınız anlamına gelmez. İşitme cihazları sıklıkla tinnitus semptomlarını ve aynı zamanda işitme kaybını yönetebilir.

  1. Tinnitus her zaman kulaklarda zil sesi olarak ortaya çıkar.

Tinnitus sesleri herkes için farklı olabilir. Çalan zil sesi oldukça yaygındır ama aynı zamanda uğultu, çınlama ya da vızıltı gibi seslerde olabilir. Gerçek sesler de her gün değişiklik gösterebilir.

Tinnitus semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olmak istiyorsanız, Signia tinnitus terapileri hakkında bir işitme sağlığı uzmanına başvurmak için “bize ulaşın” butonundan yakınınızdaki işitme merkezlerini bulabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]